State Finals 2015

SA Interschool Chess Results 2015

SA Schools Teams Chess Championships

http://www.chessschool.com.au/interschool_3.html

 

Russian Team.jpg

State Finals 2015 (Primary)

Team Standings

Place Name                          Score

1   A PUSHKIN RUSSIAN SCHOOL      28.5

2   KIDMAN PARK PRIMARY SCHOOL    26

3   WHITEFRIARS SCHOOL            25.5

4   BURNSIDE PRIMARY SCHOOL       23.5

5-6  GOLDEN GROVE L P S            22.5

PRESCOTT COLLEGE SOUTHERN     22.5

7   GLENELG PRIMARY SCHOOL        22

8   PRESCOTT PRIMARY – N          21.5

9-10  PARACOMBE PRIMARY SCHOOL      20

ST MARTIN DE PORRES SCHOOL    20

11   ELIZABETH PARK PRIMARY SCHOOL 15

12   TYNDALE CHRISTIAN SCHOOL      7

 

Individual Standings

Place Name                     Feder Rtg Loc Score

 

1   Jude Hardy,                            9

2   Matvei Kotousov,                       8

3-6  Allan Dutch,                           7

Vladimir Gordienko,                    7

Boris Glushkov,                        7

Andrew Galanis,                        7

7-11  Ognien Stankovic,                      6.5

George Rutty,                          6.5

Charlie Knowls,                        6.5

Daniel Zeleenski,                      6.5

Christopher Dutch,                     6.5

12-23 Gavin Zhang,                           6

Toby Cook,                             6

Eddie Cook,                            6

Binath Jayaweera,                      6

Chinmay Kumar,                         6

Dylan Zhang,                           6

Justice Noori,                         6

Nehan Jayaweera,                       6

Shuan Phillips,                        6

Emmett Jackson,                        6

Liam Kaese,                            6

Billy Wright,                          6

24-28 Matthew Rigoni,                        5.5

Wajeeh Rehman,                         5.5

Alastair Whyte,                        5.5

Declan Campbell,                       5.5

Zade Barns,                            5.5

29-47 Alexander Pearce,                      5

Ethan T Richards,                      5

Sam Cook,                              5

Nick Ikeeboh,                          5

Arav Sandhu,                           5

Yang Chen,                             5

Sean Feleppa,,                         5

Liam Mckinnon-Matthews,                5

Theoh Mc Wong,                         5

Kalarni L Down,                        5

Abdul Matin Nazif,                     5

Nicholas Kontoutsikos,                 5

Jack Mills,                            5

Shane Lee,                             5

Jak Nykiel,                            5

James Patzel,                          5

Dakota Gates,                          5

Raiden Bruce,                          5

Josh Luckman,                          5

48-54 Luca Ferravant,                        4.5

Corrie Maclean,                        4.5

Aidan Mercer,                          4.5

Kelly Ramsay,                          4.5

Stella Kardasova,                      4.5

Matthew Dickinson,                     4.5

Omar Ghallab,                          4.5

55-73 Monique Badea,                         4

Andy T Nguyen,                         4

Loban Matin,                           4

Anthony Wang,                          4

Shyam Suriya,                          4

Michael Cook,                          4

Jess Dawkins,                          4

Isaac Holzer,                          4

Jack Stewart,                          4

Taj Gilmour,                           4

Joseph Giorgi,                         4

Nathan Kirkham,                        4

Alex Johnson Lund,                     4

George Neocleous,                      4

Lachlan Fairbank,                      4

Vincent Trocio,                        4

Sehaj Singh,                           4

Marcus Howard,                         4

Sammy Lee,                             4

74-77 Haithem Bayati,                        3.5

Howen Li,                              3.5

Alexander Smith,                       3.5

Bhavya Patel,                          3.5

78-92 Dominic Franzese,                      3

Blake Peters,                          3

Zak Constable,                         3

Alana Neramitir,                       3

August Wu,                             3

Anthony Wu,                            3

Jackson Cozens,                        3

Michael Cmiel,                         3

Ben Tomkins,                           3

Jameson Henderson,                     3

Ethan Willcocks,                       3

Skye Willcocks,                        3

Zade Kretschmer,                       3

Sophia Vladimirov,                     3

Cody Priest,                           3

93   Tom Lee,                               2.5

94-96 Harry Pfeiffer,                        2

Michayla Wilkinson,                    2

Daniel Maden,                          2

97-99 Chiara Cadellini,                      1

Kimberley Wilkinson,                   1

Breena Mcdougall,                      1

Advertisements